O “Odwadze bycia nielubianym”

Debiutancki odcinek z cyklu "Co dobrego do czytania". Jako pierwsza wystąpi książka, z której mądrości skorzystało już wielu ludzi na całym świecie. "Odwaga bycia nielubianym".

Książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie i skłoniła do przyjrzenia się sobie w bardziej obiektywny sposób, do zastanowienia się nad tym jak myślę, a co za tym idzie – jak funkcjonuję w świecie. Autorami pozycji są Ichiro Kishimi oraz Fumitake Koga, a jej tytuł to “Odwaga bycia nielubianym”. Pozycja została wydana przez wydawnictwo Galaktyka.

Książka opisuje przebieg kilku spotkań filozofa z młodzieńcem. Pięć wieczorów w trakcie których jej bohaterowie rozstrzygają zagadnienia psychologii adlerowskiej. Głównym tematem książki jest pojęcie szczęścia, które przeplata się w bardziej lub mniej widoczny sposób w każdym rozdziale. Właśnie szczęście jest niejako uwarunkowane zmianą, jaką jesteś w stanie dokonać w sobie – swoim myśleniu, zachowaniu i podejściu do świata.

Nie jest to książka łatwa, lekka i przyjemna, ponieważ mierzy nas z naszymi wadami i słabościami. Pokazuje jakie mamy ograniczenia, i dobitnie przedstawia to, jak sami utrudniamy sobie życie – przekonani o tym, że robimy dobrze.

Autorzy omawiają kilka założeń psychologii indywidualnej stworzonej przez Alfreda Adlera. Pierwszym z nich jest twierdzenie, że nasze działania, myśli, reakcje są nastawione na osiągniecie jakiegoś celu, i nie są podyktowane przyczyną. Upraszczając, podam przykład: palę papierosy NIE dlatego, że moje życie jest stresujące i muszę to odreagować (przyczyna), tylko dlatego, że (w tym sposobie, zachowaniu jakim jest palenie papierosów) mam konkretny cel (bardzo często nieuświadomiony). W tym przypadku może to być np. zaspokojenie potrzeby bliskości, uwagi (w końcu rzadko kiedy pali się w samotności?), odwrócenie uwagi od trudnych myśli czy uczuć – “przepalenie ich”.

Sprawdź jak jest u Ciebie. Może widzisz u siebie konkretne zachowania (które robisz, lub których NIE robisz), reakcje oraz myśli, które coś Ci dają? Do tej pory myślałeś/aś, że tak jest bo np. tak zostałeś/aś wychowany/a. Spróbuj jednak znaleźć ich CEL. W jakim celu czegoś nie robisz, nie podejmujesz działania? Po co myślisz w taki, a nie inny sposób? Jaki jest cel tego, że reagujesz w określony sposób? Rozumiem, że to zadnie nie jest łatwe. Bardzo konfrontuje i wymaga przyznania się przed samym sobą, że mam wpływ lub/i jestem za coś odpowiedzialny/a. Jednym słowem nie ma na kogo zwalić winy.

Kolejnym – dość kontrowersyjnym założeniem psychologii Alfreda Adlera jest teza, że trauma nie istnieje. Kiedy to przeczytałam, byłam w szoku. Jak to? Co ten gość w ogóle wymyślił??? Po przyglądnięciu się temu bliżej, przyznałam mu rację. Jeśli rzeczywiście trudne i ciężkie przeżycia w 100% warunkowałby nasze życie – wszyscy ludzie po tego typu przejściach byliby nieszczęśliwi. A jednak tak nie jest! Są na świecie naprawdę szczęśliwi ludzie, których los wcześniej nie oszczędził, a nie traktują tego jako “wymówki czy usprawiedliwienia” do bycia nieszczęśliwymi. Dlaczego oni potrafią być szczęśliwi? Ponieważ -wg Adlera- “człowiek nie jest uwarunkowany samymi doświadczeniami, ale znaczeniem, jakie im nadaje”. Nie myślcie sobie, że A. Adler był totalnie bezduszny, a dramaty przeżywane przez ludzi są bez znaczenia. Uważał on jednak, że doznane przez człowieka krzywdy mają silny wpływ na kształtowanie osobowości, lecz wpływ ten niczego nie determinuje.

Tez i założeń psychologii indywidualnej w tej książce jest omówionych sporo. Ja przytoczyłam tylko dwie z nich, mając nadzieję, że zaciekawiłam Cię tematem, i z ogromną chęcią sięgniesz po “Odwagę”.

Uważam, że książka “Odwaga bycia nielubianym” to genialna pozycja dla osób świadomych, chcących zmiany, rozwoju czy choćby małego kroku naprzód, od którego zaczyna się każda podróż.

Polecam z całego serca.

Dbajcie o siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *