Jest w każdej z nas – Czuła Przewodniczka

Kolejna pozycja z cyklu "Co dobrego do czytania". Książka, która dosłownie poruszyła mnie całą.

Książkę Natalii de Barbaro “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” polecam KAŻDEJ kobiecie, niezależnie od wieku. Wzrusza, chwyta za serce, obnaża prawdę, przed którą wielokrotnie chcemy uciec, a co za tym idzie – nie chcemy się z nią zmierzyć.

Natalia de Barbaro w niezwykły sposób opisuje każdą z nas (również samą siebie, co wielokrotnie podkreśla). Nie da się ukryć, że jesteśmy w tym wszystkim RAZEM. My kobiety – tak różne, a tak podobne – niezależnie od wieku, statusu społecznego, dotychczasowych przeżyć, doświadczeń i emocji. Wielokrotnie robimy i czujemy tak samo.

Książka – jeszcze bardziej – pokazała mi jak wiele nas łączy.

Ja – męczennica

Jak często działamy z poziomy Męczennicy? Kiedy odpowiedzialność za swoje szczęście zrzucamy na kogoś innego – na partnera, dzieci, męża, na los… ? My – takie biedne, ofiary, nie potrafimy same sobie dać szczęścia. Jak często mówisz: “bo Ty mógłbyś… np. zabrać mnie na kolekcję, dać mi kwiaty. Bo Ty nigdy…. Bo Ty zawsze… Jak Ty się zmienisz, to ja będę szczęśliwa”.

Patrzę na siebie z boku i czuję jak zalewa mnie ogromny smutek. My kobiety, tak bardzo potrzebujemy miłości, niemal jesteśmy jej spragnione. Domagamy się (nierzadko w żałosny sposób) tego, by ktoś na zauważył, zaopiekował się nami. Dlaczego nie umiemy, a może nigdy nie zostałyśmy nauczone tego, by samej sobie TO dać?

Potulna

Potulna jest dla wszystkich, tylko nie dla samej siebie. Na swój talerz nakłada najgorsze reszki z obiadu lub zjada to co zostało. Ona zawsze jest gotowa by opiekować się innymi, poświęcać się dla nich. Siebie zawsze stawia na szarym końcu. Nie odpoczywa, nie robi sobie wolnego, nie mówi, że jest zmęczona, nie skarży się, nie narzeka.

Królowa lodu

Królowa lodu za wszelką cenę daje siebie radę sama. Nie chce niczyjej pomocy, przecież ona siebie poradzi. Konsekwentnie jest silna, wytrzyma wszystko. Trzyma siebie i innych w garści, wszystko chce mieć pod kontrolą, wrzeszczy na dzieci bo “jeszcze” się nie ubrały, wyładowuje na bliskich swoją złość i frustrację. Nie pozwala sobie czuć, nie płacze, nie smuci się, jakby odcina się trudnych emocji i uczuć, które w jakikolwiek sposób mogłyby zachwiać jej poczuciem “że jest twarda i niezniszczalna”.

Mieszanka

Każda z nas w różnych proporcjach jest mieszanką tych trzech w/w wymienionych “postaci”. Niekiedy jedna z nich wysuwa się na pierwszy plan, inne zostają w tyle.

Natalia de Barbaro w niezwykły sposób pomaga przejść przez to doświadczenie, jakim jest spojrzenie w głąb siebie, trzyma za rękę w tej niewątpliwie trudnej podróży. Jest obok, wspiera, dmucha nam w skrzydła.

Każdej bliskiej mi kobiecie z całego serca polecam tę książkę. Marzą mi się czasy, kiedy takie pozycje będą na spisie szkolnych lektur.

Podaj dalej

Córki czytajcie i dajcie do przeczytania waszym Mamom.

Mamy – przekażcie swoim córkom. Przyjaciółki – przyjaciółkom. Siostry – siostrom.

Podajcie TO dalej.

Dbajcie o siebie i zaufajcie Czułej Przewodniczce.